Downstream and Chemicals

Roster

Chair

Richard Bonner, Eastman Chemical Company

Vice Chair

Tammy Lynam, Burns & McDonnell

Academic Advisor

Carlos Caldas, The University of Texas at Austin

Members

Chris Abts, Autodesk, Inc.

Rohit Aggarwal, Ascend Performance Materials

Hasan Al-Taha, Saudi Aramco

Mark Anderson, Valency Inc.

Rob Bailey, Day & Zimmermann

Matt Banholzer, McKinsey & Company, Inc.

John Barry, SABIC - Saudi Basic Industries Corporation

Lance Boudreaux, Emerson

Jayson Boulet, Zachry Group

Joe Brichta, Andeavor

Tom Butts, Hargrove EPC

Steve Cabano, Pathfinder, LLC

Jon Chesser, Atlas RFID Solutions

Carlos Cho, Samsung Engineering

Dan Christian, Victaulic

John Clarkin, Honeywell International Inc.

Alison Cochrane, Zachry Group

Callie Coetser, Fluor Corporation

Eric Crivella, Bentley Systems Inc.

Daniel DeMarco, thyssenkrupp Industrial Solutions (USA), Inc.

Scott Develle, Huntsman Corporation

Marko Dodig, Covestro LLC

Joe Dorsch, LyondellBasell

Tim Edwards, Aramco Services Company

Luis Enrico, Odebrecht Engineering & Construction Int

Carlos Febles, KBR

Christopher Fultz, Consumers Energy Company

Doug Fussell, APTIM

Jamie Gerbrecht, ExxonMobil Corporation

Scott Gordon, LyondellBasell

Matt Hallowell, University of Colorado

Carsten Hellmann, Covestro LLC

Dave Hile, Black & Veatch

Todd Hyatt, Hargrove Engineers + Constructors

Rick Ikasalo, SABIC - Saudi Basic Industries Corporation

Arno Jansen, Andeavor

T.G. Jayanth, McKinsey & Company, Inc.

Juan Jones, INVISTA

Jon Kennedy, Matrix Service Company

Aivars Krumins, CB&I

Suresh Kshirsagar, Covestro LLC

Keith Landry, IHI E&C International Corporation

Mike Link, Covestro LLC

Lindsay Martin, Baker Concrete Construction Inc.

Mark McKee, thyssenkrupp Industrial Solutions (USA), Inc.

Deb McNeil, The Dow Chemical Company

Mohd Harith Mohammad Rodzi, Petronas

Vikas Moharir, Wood

Shi Nuo, Sinopec Engineering (Group) Co., Ltd. - SEG

Michael Owens, CCC Group

Mike Peek, U.S. Department of Energy

Bob Perry, Haskell

Luis Pinto, Faithful+Gould

Ron Pratt, Occidental Petroleum Corporation

Jim Price, Matrix Service Company

Karsten Radtke, thyssenkrupp Industrial Solutions (USA), Inc.

Jim Rammell, Wood

Rick Rashall, Covestro LLC

Jonathan Rennie, WorleyParsons

Amy Sager, Kiewit Energy

Clive Sharman, Chevron

Drue Smallwood, Burns & McDonnell

Ryan Stechschulte, Marathon Petroleum Corporation

Bob Tait, Irving Oil Limited

Steve Troxell, The Dow Chemical Company

Miao Wang, McKinsey & Company, Inc.

Karen Wiemelt, CH2M

Grady Wilkerson, Victaulic

Ex-Officio

Nuria Ayala, Construction Industry Institute

Chris Tisdel, Construction Industry Institute