Upstream, Midstream, and Mining

Roster

Chair

Michael Matthews, Enstoa, Inc.

Vice Chair

Rodolfo Gonzalez, Occidental Petroleum Corporation

Academic Advisor

Ed Jaselskis, North Carolina State University

Members

Mike Abbas, M&H Enterprises (Energy Services)

Abdirahman Abdi, Aramco Services Company

Paris Aber, AVEVA Solutions Ltd.

Giel Bekker, University of Pretoria

Doug Bezpalko, WorleyParsons

Bishtawi Bishtawi, NPCC

Chris Catterall, WorleyParsons

Gene Chang, ExxonMobil Corporation

Tom Cleary, TransCanada Corporation

Andrew Couch, SBM Offshore

Tahnee Coulston, Zachry Group

Ivan Crespo, Pathfinder, LLC

Danny Daoust, ConocoPhillips

Bryan Duran, ExxonMobil Corporation

Firas El-Khatib, NPCC

Clark Ellis, Continuum Advisory Group

Ken Erdmann, Matrix Service Company

Dan Fahrer, PTAG, Inc.

Craig Fallows, TransCanada Corporation

Bobby Ferrell, Bechtel Group, Inc.

Matt Freeman, Burns & McDonnell

Matt Gillett, ONEOK, Inc.

Rob Haley, EnLink Midstream

Sjoerd Hoekstra, SBM Offshore

Fulvio Illuminati, Saipem SpA

Sam Izaguirre, Jacobs

Masjood Jafri, Faithful+Gould

Fariz Jamean, Petronas

Harish Jammula, Fluor Corporation

Peter Jaras, Nutrien

Nicolas Jourdan, NPCC

Dr. Faris Kamal, NPCC

Baartolomeu Matina Kuese, Chevron

Dee Kurth, ONEOK, Inc.

Pierre Lery, INEOS Group Holdings S. A.

Kjairul Azmi Maarof, Petronas

Kjairul Azmi Maarof, Petronas

Rezana Malek, Petronas

Jimmy Matthews, Saulsbury Industries

Travis McDermott, Chevron

Todd McKimmey, ONEOK, Inc.

Doug Miller, Black & Veatch

James Milroy, Hatch

Mohd Harith Mohammad Rodzi, Petronas

Jay Moser, Shell Global Solutions US Inc.

Jane Newman-Ford, Burns & McDonnell

Bob Nussmeier, Kiewit Energy Group

Fandi Othman, Petronas

Luis Pinto, Faithful+Gould

Wayne Poindexter, Shell Global Solutions US Inc.

Scott Pope, S & B Engineers and Constructors, Ltd.

David Pruit, EnLink Midstream

Sarah Rai, Deloitte

Geoff Roberts, Oracle USA, Inc.

Dan Sand, DTE Energy

George Sawaya, Deloitte

Peter Sehl, thyssenkrupp Industrial Solutions (USA), Inc.

Jude Singleton, Andeavor

Dave Smith, TransCanada Corporation

Ryan Stechschulte, Marathon Petroleum Corporation

Dan Tennison, EnLink Midstream

Melissa Torbet, Occidental Petroleum Corporation

Bennie Traylor, Occidental Petroleum Corporation

Joe Versnel, Kiewit Corporation

Jeff Wagner, Nutrien

Jon Wald, AECOM

John Walker, Atlas RFID Solutions

Derek Wedel, Global Infrastructure Partners

Bob Wessel, ONEOK, Inc.

Mike Whalen, Deloitte

Ex-Officio

Pipper Ramsey, CII