Project Controls

Roster

Chair

Rodolfo Gonzalez, Occidental Petroleum Corporation

Vice Chair

Ginny Ly, Ontario Power Generation

Academic Advisor

David Grau, Arizona State University

Members

Dami Agboola, LyondellBasell

Baabak Ashuri, Georgia Institute of Technology

Carl Bachman, Hargrove Engineers + Constructors

Ed Back, University of Alabama

Doug Barton, Cargill, Inc.

Jim Blevins, Pathfinder, LLC

Pete Cardona, Albemarle Corporation

Javier Centeno, Occidental Petroleum Corporation

John Cieutat, Southern Company

Miguel Contreras, Chevron

Tannis Cummings, DTE Energy

Jason Dai, ConocoPhillips

Arash Dowlatshahi, Andeavor

Stephen Duda, Day & Zimmermann

Danny Duncan, Eastman Chemical Company

Sam Durand, American Transmission Company LLC

Scott Edmunds, Bechtel Corporation

Neil Eldin, The University of Houston

Malek Ghandour, PTAG, Inc.

Ray Hanoudi, DTE Energy

Candice Hardaway, Tennessee Valley Authority

Steven Hayhurst, Enstoa, Inc.

Benjamin Jarosz, ExxonMobil Corporation

Susan Kaszuba, Ontario Power Generation

Chris Kinney, Honeywell International Inc.

Brian Kong, U.S. Department of Energy

Randy Kulhanek, DTE Energy

Georgina Lores, Black & Veatch

Jordan Main, KBR

G.G. Marino, Fluor Corporation

Michael Marrow, General Motors Company

Robert Mattingly, Chevron

Rita McCort, Hargrove Engineers + Constructors

Mariela Medrano, Occidental Petroleum Corporation

Chad Nye, Day & Zimmermann

Scott Orsburn, Eastman Chemical Company

Diane Pap, PTAG, Inc.

Buck Payne, CB&I

Pat Pipping, Phillips 66

Julian Ramirez, PCL Constructors, Inc.

Craig Relyea, Faithful+Gould

Mike Schneider, Baker Concrete Construction Inc.

Alicia Seaux, Ascend Performance Materials

Mohsen Shahandashti, The University of Texas at Arlington

Shawn Stewart, EnLink Midstream

Bennie Traylor, Anadarko Petroleum Corporation

Geoff van de Merwe, Faithful+Gould

Skip Vaughn, Architect of the Capitol

Ian Wright, Faithful+Gould

Ex-Officio

Mike Pappas, CII

Bernie Rosenblatt, CII

Bob Wible, CII