Board of Advisors

Contact Us
Jenny A. Bien, Associate Director
(512) 232-3005
jenny.bien@cii.utexas.edu
Upcoming BOA Events Downloads from Past BOA Events

Roster

Advisor

Mike Abbas, M&H Enterprises (Energy Services)

Rohit Aggarwal, Ascend Performance Materials

Jamal Al Wahedi, NPCC

Jennifer Alexander, EnLink Midstream

Rob Bailey, Day & Zimmermann

Bobby Ball, Atlas RFID Solutions

Filipe Barbosa, McKinsey & Company, Inc.

Tony Bazzini, ExxonMobil Corporation

Mike Beattie, Anadarko Petroleum Corporation

Jerry Bell, BP America, Inc.

Deepak Bhasin, Koch Industries, Inc.

Richard Bonner, Eastman Chemical Company

Bill Boyd, Southern Company

Robert Boyle, Consolidated Edison Company of New York

Gary Broad, Midwest Steel, Inc.

Paul Burroughs, Ontario Power Generation

Michael Buss, Hexagon Process Power & Marine

Steve Cabano, Pathfinder, LLC

Kenda Caskey, Burns & McDonnell

John Clarkin, Honeywell International Inc.

Alison Cochrane, Zachry Group

Ken Conly, Shell Global Solutions US Inc.

Maurizio Coratella, Saipem SpA

Jordan Cram, Enstoa, Inc.

William Creighton, Samsung Engineering America

Eric Crivella, Bentley Systems Inc.

Russ Cusimano, ePM

James Dalton, U.S. Army Corps of Engineers

Danny Daoust, ConocoPhillips

Deepak Datta, Reliance Industries Limited (RIL)

Chris Daum, FMI Corporation

Daniel De Marco, thyssenkrupp Industrial Solutions (USA), Inc.

Dennis Decator, DTE Energy

Ketan Desai, General Motors Company

Scott Develle, Huntsman Corporation

Brad Dibble, TechnipFMC plc.

Jennifer Dooley, Tennessee Valley Authority

Michael Dubreuil, PTAG, Inc.

Bonnie Dumas, Pioneer Natural Resources

Walt Ennaco, Smithsonian Institution

Ken Erdmann, Matrix Service Company

Seth Euler, Industrial Contractors Skanska

Carlos Febles, KBR

Perkins Fendley, Hargrove Engineers + Constructors

Benoit Formesyn, Cargill, Inc.

Gretchen Gagel, Continuum Advisory Group

Rodolfo Gonzalez, Occidental Petroleum Corporation

Emmanuel Gou, General Electric Company

Qi Guosheng, Sinopec Engineering (Group) Co., Ltd. - SEG

John Gustin, Adventist Health

Mike Gwyn, Haskell

Howard Harary, U.S. Department of Commerce/NIST/EL

Gary Hattle, Black & Veatch

Marcus Hebert, U.S. Department of State

Fahad Helal, Aramco Services Company

Rame Hemstreet, Kaiser Permanente

Kevin Hilton, I.M.P.A.C.T.

Brandon Hogan, H+M Industrial EPC

Mark Howard, Emerson

Raymond Hruby, Bruce Power

Arno Jansen, Motiva Enterprises, LLC

Joe Jean, Pillsbury Winthrop Shaw Pittman LLP

Tom Jefferson, Covestro LLC

Arnie Jelinek, Wanzek Construction, Inc.

Steve Karlovic, CDI Corporation

Tom Kerker, Wilhelm Construction, Inc.

Bob Kohlburn, McCarthy Building Companies, Inc.

Tom Kowalyk, Johnson & Johnson

Aivars Krumins, McDermott International, Inc.

Sandy Lee, S & B Engineers and Constructors, Ltd.

Rezana Malek, Petronas

Melissa Marcum, Eli Lilly and Company

Jonathan Marshall, Faithful+Gould

Andy McCracken, Turner Industries Group LLC

Travis McDermott, Chevron

Todd McKimmey, ONEOK, Inc.

Frank McMahon, Hilti Corporation

Chuck Mies, Autodesk, Inc.

Vikas Moharir, Wood

Gary Moore, Victaulic

John Moreno, PCL Constructors, Inc.

Flo Mostaccero, Jacobs

Stephen Mulva, CII

Marcelo Neves Ferrerira, Construtora Norberto Odebrecht S.A.

Bob Nussmeier, Kiewit Energy Group

Jin Oh, National Aeronautics & Space Administration

Doug Omichinski, Bechtel Group, Inc.

John Patelski, Abbott

Mike Peters, APTIM

Tim Pettus, Ameren Corporation

Bob Pool, Alfred Miller Contracting

Stein Rasmussen, SBM Offshore

Jonathan Rennie, WorleyParsons

Dave Richmond, NOVA Chemicals Corporation

Randy Robertson, Global Infrastructure Partners

Mike Schneider, Baker Concrete Construction Inc.

Avi Schwartz, Deloitte

Jim Seibert, Industrial Contractors Skanska

Dave Senko, SNC-Lavalin Constructors Inc.

John Shefchik, Saulsbury Industries

Russ Sheppard, CRB

Brad Sparks, SABIC - Saudi Basic Industries Corporation

Steve Springer, The Beck Group

Ryan Stechschulte, Marathon Petroleum Corporation

Sue Steele, JMJ Associates LLC

Scott Stowitts, Barton Malow Company

Bob Tait, Irving Oil Limited

Jon Tate, Zurich

Tricia Thibodeaux, Fluor Corporation

Andrew Tozer, BP America, Inc.

J.T. Trottier, AZCO INC.

Steve Troxell, The Dow Chemical Company

Andy Verone, Oracle USA, Inc.

Jim Vicknair, Eichleay, Inc.

Vic Viscomi, Public Service Electric & Gas Company

Ken VonderHaar, Anheuser-Busch InBev

Gary Weaver, Quality Execution, Inc.

Matt Weber, American Transmission Company LLC

Bill Wells, U.S. General Services Administration

Brian Welsey, AECOM

Dean Wenner, Richard Industrial Group

Dan Williams, GlaxoSmithKline

Arne Winkler, AVEVA Solutions Ltd.

Jeff Woolf, The Procter & Gamble Company

Hongliang Zhou, Wison Engineering Ltd.

Alternate

Ilker Adiguzel, U.S. Army Corps of Engineers

Kim Allen, CII

Thomas Ayers, SBM Offshore

John Baird, Aramco Services Company

Dan Baker, Baker Concrete Construction Inc.

Don Baldwin, Haskell

Dave Balz, Haskell

Bob Bank, U.S. Army Corps of Engineers

Doug Barton, Cargill, Inc.

Kevin Bautz, H+M Industrial EPC

Mike Bellamy, Kaiser Permanente

Gary Benson, Baker Concrete Construction Inc.

Doug Bezpalko, WorleyParsons

Jenny Bien, CII

Jim Blevins, Pathfinder, LLC

Anabella Bolivar, Hilti Corporation

Tom Bonczek, CRB

Paul Bosco, U.S. Department of Energy

Jeff Bostick, Linde North America

Lance Boudreaux, Emerson

Adam Bova, Anheuser-Busch InBev

Keith Britton, National Aeronautics & Space Administration

Tom Broad, Midwest Steel, Inc.

Mark Brown, Fluor Corporation

Tom Butts, Hargrove Engineers + Constructors

Don Cahill, Tennessee Valley Authority

Martin Champagne, Motiva Enterprises, LLC

Huimei Chen, Wison Engineering Ltd.

Jon Chesser, Atlas RFID Solutions

Tom Cleary, TransCanada Corporation

Jeff Cloyed, Zachry Group

Steven Cochran, Alfred Miller Contracting

Earl Collins, Wanzek Construction, Inc.

Paul Compton, Kiewit Energy Group

Andrew Couch, SBM Offshore

Deron Cowan, Zurich

Kris Cravey, Day & Zimmermann

Mike Davidson, PTAG, Inc.

John Davis, Georgia-Pacific Corporation

Mike Della Rocca, McKinsey & Company, Inc.

Feng Di, Sinopec Engineering (Group) Co., Ltd. - SEG

Angel Dizon, U.S. Department of State

Wayne Dolbec, CDI Corporation

Allan Dolynny, WorleyParsons

Greg Duffy, Pioneer Natural Resources

Marco Duran, Construtora Norberto Odebrecht S.A.

Tony Ermovick, U.S. Department of Energy

Jonathon Feldotte, Barton Malow Company

John Fish, Ford, Bacon & Davis, Inc.

Randy Fleischmann, GlaxoSmithKline

Donald Foley, Eli Lilly and Company

William Frank, General Motors Company

Laerte Galhardo, Petroleo Brasileiro S/A - Petrobras

Jamie Gerbrecht, ExxonMobil Corporation

Matt Gilbreath, McKinsey & Company, Inc.

Matt Gillett, ONEOK, Inc.

Arnaud Giret, Enstoa, Inc.

Stani Giuseppe, Saipem SpA

Jim Glavin, Honeywell International Inc.

Ralph Hargrove, Hargrove Engineers + Constructors

Scott Haven, SABIC - Saudi Basic Industries Corporation

Jeff Heath, Marathon Petroleum Corporation

Kelcey Henderson, Continuum Advisory Group

Rod Herrick, Covestro LLC

Angelle Hill, Turner Industries Group LLC

Greg Holthouse, Burns & McDonnell

Tim Horner, Faithful+Gould

Britt Howard, CH2M

Jason Idler, PCL Constructors, Inc.

Rick Ikasalo, SABIC - Saudi Basic Industries Corporation

Pete Jackson, AstraZeneca

Paul Jacobs, M&H Enterprises (Energy Services)

Cynthia Jaggi, EnLink Midstream

Lamonte John, U.S. General Services Administration

Juan Jones, INVISTA

Jeffery Juris, Haskell

Sam Kaplanoglu, Oracle USA, Inc.

Colin Kemp, Pillsbury Winthrop Shaw Pittman LLP

Chad Kendrick, Southern Company

Phil Kenney, Wilhelm Construction, Inc.

Josh Kneifel, U.S. Department of Commerce/NIST/EL

Brian Kong, U.S. Department of Energy

Gavin Langley, BG Group

Joseph Lansdell, Wilhelm Construction, Inc.

Candyce Lee, The Williams Companies, Inc.

Jeff Leinbach, Autodesk, Inc.

Yong Li, Wison Engineering Ltd.

Eduardo Lima De Rozendo Pinto, Construtora Norberto Odebrecht S.A.

Tannis Liviniuk, Bentley Systems Inc.

John Logan, Irving Oil Limited

Edham Lokman, Petronas

Terry Longer, TechnipFMC plc.

Tammy Lynam, Burns & McDonnell

Keith Manning, Zachry Group

Nick Mapplebeck, Jacobs

Jens Mathiak, thyssenkrupp Group

Jimmy Matthews, Saulsbury Industries

Annette McClelland, Cargill, Inc.

Patrick McFall, LyondellBasell

Patrick McLaughlin, Adventist Health

Matt McQuinn, H+M Industrial EPC

Billy Melville, SBM Offshore

William Mihelich, Matrix Service Company

Maria Miller, BP America, Inc.

Craig Miller, Samsung Engineering America

Justin Mills, Atlas RFID Solutions

Rich Mitchell, Haskell

Trudy Mitchell, Richard Industrial Group

Joe Montalbano, Matrix Service Company

Steve Morrison, Victaulic

Warren Murdoch, Occidental Petroleum Corporation

Michael Murray, The Beck Group

Alex Nascimento, Petroleo Brasileiro S/A - Petrobras

Karl Neely, Quality Execution, Inc.

Mike Nielsen, AstraZeneca

Charlie O'Hanlon, Architect of the Capitol

Steven Overton, Bechtel Group, Inc.

Vinayak Pai, Jacobs

John Palmer, CII

Mike Pappas, CII

Ben Parikh, Hexagon Process Power & Marine

Rick Paull, Huntsman Corporation

Mike Peek, U.S. Department of Energy

Jack Penley, Fluor Corporation

Bob Perry, Haskell

Daniel Playfair, Bruce Power

Wayne Poindexter, Shell Global Solutions US Inc.

Terry Posadziejewski, SNC-Lavalin Constructors Inc.

Bob Raines, U.S. Department of Energy

Tom Rees, Occidental Petroleum Corporation

Jim Renner, Victaulic

Brian Rhoades, Hargrove Engineers + Constructors

Sean Ricketts, TechnipFMC plc.

Bob Rizzieri, U.S. Army Corps of Engineers

Saulo Rocha Silveira, Construtora Norberto Odebrecht S.A.

Jose Rodriguez, Abbott

Gary Rose, Ontario Power Generation

Derek Ross, Smithsonian Institution

Noe Saenz, Burns & McDonnell

John Sakamoto, Eichleay, Inc.

Greg Savage, JMJ Associates LLC

John Schmerber, AECOM

William Schmitt, Petroleo Brasileiro S/A - Petrobras

Gerry Sepe, ePM

Jim Sexton, The Procter & Gamble Company

Shaban Shaban, NPCC

Mary Kay Sheahan, Bentley Systems Inc.

Jan Shumate, Eastman Chemical Company

Alok Sinha, Reliance Industries Limited (RIL)

J.D. Slaughter, S & B Engineers and Constructors, Ltd.

Mark Smith, Deloitte

Jay Snyder, FMI Corporation

Tim Stewart, Consolidated Edison Company of New York

Todd Svihovec, Flint Hills Resources, LP

Harvey Swift, I.M.P.A.C.T.

Graham Targett, Irving Oil Limited

Melissa Torbet, Occidental Petroleum Corporation

Bennie Traylor, Anadarko Petroleum Corporation

Tom Tsekouras, SABIC - Saudi Basic Industries Corporation

Mohammed Vawda, NOVA Chemicals Corporation

Mike Venerus, General Electric Company

Jeff Wagner, Nutrien

Valerie Weaver, Andeavor

Derek Wedel, Global Infrastructure Partners

Gordon Whicher, SBM Offshore

Grady Wilkerson, Victaulic

Scott Winstead, FMI Corporation

Michael Wirkowski, Phillips 66

James Witges, Ameren Corporation

Rob Woudenberg, Public Service Electric & Gas Company

Bob Yeager, Emerson

Ahmed Zahrani, Aramco Services Company

Emon Zaman, AVEVA Solutions Ltd.